مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل بدنسازی L-Glutamine باعث کاهش فروپاشی ماهیچه می شود و متابولیسم پروتئین را بهبود می بخشد. در ادامه با هر چیزی که در مورد گلوتامین نیاز دارید بدانید، آشنایی پیدا خواهید کرد.
Glutamine یکی از معمول ترین آمینواسید هایی است که در ماهیچه های شما پیدا می شود – بیش از 61 % ماهیچه های اسکلتی از گلوتامین تشکیل شده اند. Glutamine دارای 19 % نیتروژن است، بنابراین این آمینواسید به یکی از اصلی ترین ناقل های نیتروژن به درون سلول های ماهیچه ای تبدیل شده است.
در حین انجام تمرینات سخت بدنسازی، سطح گلوتامین بدن بسیار پایین می آید، درنتیجه قدرت عضله، قدرت بدنی و کیفیت ریکاوری پایین خواهد آمد. 6 روز طول خواهد کشید تا سطح Glutamine به حالت اولیه خود برگردد – این آمینو اسید نقش اساسی در سنتز پروتئین نیز دارد. تحقیقات نشان داده است که L-Glutamine می تواند از فروپاشی عضلات پیشگیری کند و کیفیت متابولیسم پروتئین را بالا ببرد.

پودر L-Glutamine چه کار هایی برای شما انجام می دهد؟
این مکمل بدنسازی دارای نقش کلیدی در متابولیسم پروتئین، حجم سازی سلول عضلانی، و جلوگیری از فروپاشی سلول ها می باشد. گلوتامین توانایی شما را ترشح هورمون رشد انسان بالا می برد، که این کار به متابولیسم چربی بدن و پشتیبانی از رشد ماهیچه ها می انجامد.
این خاصیت برای کسانی که در استراحت مسابقات بدنسازی به سر می برند یا از میادین دور اند، بسیار مفید است. در تابستان، وقتی شما در حال تلاش برای کاهش چربی بدن هستید و نمی خواهید عضلات خود را از دست بدهید، گلوتامین گزینه ای ایده آل به نظر می رسد. روده کوچک، نیازمند بیشترین گلوتامین بدن شماست، و در حین تمرینات سخت بدنسازی، سیستم ایمنی نیز به این مکمل بدنسازی نیاز شدیدی پیدا می کند. بدنساز ها بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند، و این یکی دیگر از دلایلی است که L-Glutamine برای شما مهم است، نه فقط برای ساخت عضله، به دلیل اثرات مفید و بی شمار آن!
این مکمل بدنسازی تعادل نیتروژن را بهبود می بخشد و از فروپاشی ماهیچه جلوگیری می کند. مطالعات اخیر نشان داده است که فقط 2 گرم L-Glutamine می تواند سطح هورمون های رشد را تا 400 % بالا ببرد.

در دوران بدنسازی چگونه مصرف کنیم؟
بدنساز ها باید روزانه 10 تا 15 گرم L-Glutamine بخورند – 2 تا 3 وعده در روز، هر وعده 5 گرم. باید بدانید شاید با خوردن سایر مکمل های بدنسازی، کمی گلوتامین نیز مصرف کنید. بعضی از مکمل های پروتئینی دارای مقداری L-Glutamine ترکیب شده هستند، بنابراین برچسب ها را به دقت بخوانید. بهترین زمان برای مصرف این آمینواسید صبح ها، بعد از تمرین بدنسازی و قبل از رفتن به رختخواب است.

آیا L-Glutamine دارای اثرات جانبی می باشد؟
آیا باید نگران اثرات جانبی گلوتامین باشید؟ به طور خلاصه، نه!. تحقیقات نشان داده است که مصرف این آمینواسید مفید هیچ ضرری برای شما ندارد، زیرا Glutamine به طور طبیعی در بدن بوجود می آید، و خوردن آن خطری برای سلامت شما ندارد. اما، مانند سایر مکمل ها، زیاده روی ایده خوبی نیست!. مصرف بیش از حد L-Glutamine باعث به هم ریختن حال و هوای معده می شود، بنابراین توصیه می شود دوز های خواسته شده را مصرف کنید.

مزایای آن در بدنسازی
آیا شما از L-Glutamine استفاده می کنید؟ اگر نه، ممکن است نظر خود را بعد از خواندن مطالب زیر تغییر دهید. گلوتامین یک ماده کربن و نیتروژن دار است و به بازسازی ذخایر گلیکوژن (سوخت بدن) کمک زیادی می کند. این ماده یکی از مهم ترین اجزای پروتئین ماهیچه ای است، و به بازسازی و ساخت عضله کمک می کند. در ادامه با این مزیت ها آشنایی پیدا کنید:
• Glutamine با سنتز پروتئین ارتباط دارد. این مکمل بدنسازی از کاتابولیز شدن (فروپاشی) عضلات شما جلوگیری می کند.
• Glutamine به حفظ حجم سلول های عضلانی و هیدراته کردن آنها کمک می کند، و ریکاوری و سوزاندن کالری را بالا می برد.
• Glutamine با متعادل ساختن سطح خودش در بدن، در حین تمرینات شدید و سخت بدنسازی نیروی تازه ای به شما می دهد.
• مطالعات اخیر نشان داده است که فقط 2 گرم L-Glutamine می تواند سطح هورمون های رشد را تا 400 % بالا ببرد.
• این ماده توانایی سیستم ایمنی بدن شما را ارتقا می دهد. برای بدنساز ها، این اهمیت زیادی دارد، زیرا تمرینات سنگین بدنسازی باعث کاهش سطح این آمینواسید حیاتی می شود. (گلوتامین به عنوان دومین منیع انرژی سیستم ایمنی است.)
• Glutamine یکی از مهم ترین مواد غذایی برای روده های شماست. این ماده توانایی این را دارد که با یکپارچه کردن سطح روده، قسمت های آسیب دیده آن را ترمیم کند.
• شرط می بندم این یکی را نمی دانستید: حتی زخم معده را هم خوب می کند! مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه 1.6 گرم گلوتامین باعث بهبود 94 درصدی بیماران در 4 هفته شده است.
• دانشمندان عقیده دارند که این آمینواسید بدون دخالت هیچ آمینواسید دیگری، موجب ایجاد یک پایه و اساس در متابولیسم ماهیچه ها می شود.

چرا باید L-Glutamine مصرف کنم؟
محققان عقیده دارند که Glutamine یکی از مهم ترین آمینواسیدهای موجود در بدنسازی است، و فقط برای بدنساز ها کاربرد ندارد. این ماده نقش دارویی نیز دارد و می تواند اختلالات روده و سیستم ایمنی را بهبود ببخشد. بعد از اینکه گلوتامین در ماهیچه های اسکلتی سنتز شد، به عروق خونی آزاد می شود و سپس به کلیه، کبد و روده کوچک و سلول های ایمنی وارد می شود، و نقش کلیدی خود را ایفا می کند.
Glutamine توسط گلبول های سفید خون مصرف می گردد و عملکرد استانداردی را برای سیستم ایمنی پدید می آورد. کسانی که دارای مشگلات و بیماری های خونی و ماهیچه ای اند (مانند سرطان و ایدز) و بدن آن ها نمی تواند گلوتامین بسازد، می توانند از مصرف L-Glutamine منفعت زیادی کسب کنند. مریض شدن یا از دادن حجم ماهیچه از نشانه های طبیعی کمبود گلوتامین است.
بنابراین، آیا هنوز متقاعد نشدید؟ نه تنها در بدنسازی مفید است بلکه نقش دارویی نیز دارد، و برای هر انسان معمولی نیز مزیت به همراه دارد، هیچ اثر جانبی هم ندارد. پس منتظر چی هستید؟

درباره ali maham

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *