بدن درد بعد از ورزش چیست؟
بدن درد بعد از یک تمرین سخت یک اتفاق قابل پیش بینی است و بسیاری از افراد آن را یک نتیجه مثبت از تمرین می‌دانند. اما در حقیقت تاکنون چنین چیزی تایید نشده است! بدن درد بعد از ورزش به معنی انجام فعالیت‌های بدنی سخت است و یا به علت انجام تمرینات جدید است. البته راه‌های برای کاهش بدن درد بعد از ورزش وجود دارد. نکته‌ای که باید همواره مدنظر قرار دهید این است که هرگز لازم نیست برای رشد عضلات آن‌ها را به قدری تمرین دهید که دچار بدن درد شوید.

قبل از اینکه به راه‌های کاهش بدن درد بعد از ورزش اشاره کنیم،باید بدانیم که چرا این اتفاق رخ می‌دهد و چه مدت زمانی طول می‌کشد تا اثر آن در بدن باقی بماند. این درد معمولا ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از یک تمرین ورزشی سخت در بدن به وجود می‌آید و ممکن است ۲ تا ۳ روز نیز این درد با شما همراه باشد. شایع‌ترین نشانه‌های آن عبارت است از: کاهش حرکت مفاصل، سفتی عضلات، کاهش قدرت عضله و تورم را می‌توان بیان کرد.

کوفتگی بدن ناشی از پارگی‌های ریزی در عضلات است.

چرا بعد از چند ماه شدت درد کمتر می‌شود؟
اصطلاح «من دردی احساس نمی‌کنم» میان ورزشکاران حرفه‌ای باب است. اما این افراد هم دچار بدن درد بعد از ورزش می‌شوند. با افزایش مدت زمانی که شما یک حرکت خاص را انجام می‌دهید، نشانه‌های کوفتگی کاهش پیدا می‌کند و بدن می‌تواند به راحتی در مقابل فشار مکانیکی و فشار سوخت و ساز از خود محافظت کند. در این صورت ریکاوری عضلانی هم با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

این پدیده که به «اثر تکرار تمرین» یا «اثر تکرار ورزش» شناخته شده است، می‌تواند بعد از انجام حرکات بعد از ۶ تا ۹ ماه در ورزشکار بروز کند. عضلات شما عصب‌هایی دارد که باعث احساس درد می‌شود. با افزایش درد روزانه دیگر عصب‌های شما احساس درد کمتری می‌کنند. در نتیجه شما بعد از شش تا نه ماه ورزش کردن دیگر احساس کوفتگی نمی‌کنید.

درمان بدن درد بعد از ورزش
درست است که ما توصیه می‌کنیم که فشار وارد شده به عضلات را کنترل کنید تا دچار بدن درد نشوید، اما اگر به خاطر تمرین شدید دچار بدن درد شدید باید بدانید که این درد حداکثر تا ۳ روز از بین خواهد رفت؛ اما اگر می‌خواهید زودتر این درد را تسکین کنید بد نیست راه‌های زیر را امتحان کنید.

انجام حرکت کششی
انجام حرکات کششی اولین مرحله از روش درمان بدن درد بعد از ورزش است و می‌تواند به تسکین درد کمک بسیار زیادی بکند. هنگامی که وزنه می‌زنید عضلات کوتاه می‌شوند و دایره حرکتی آن کمتر می‌شوند که با انجام حرکات کششی طول عضله را به حالت قبل از تمرین برمی‌گردانید.

البته برخی از تحقیقات در دانشگاه‌های استرالیا نشان داده است که حرکات کششی تاثیری در کاهش درد ندارند، اما در خصوص صدمه زدن به عضله نیز موردی گزارش نشده است و حداقل فایده ان افزایش دامنه حرکتی عضله خواهد بود.

گرم کردن بدن برای رفع بدن درد بعد از ورزش
قبل از شروع حرکات ورزشی سنگین باید بدن خود را به خوبی گرم کنید؛ این گرم کردن می‌تواند با انجام حرکات کششی برای شما آغاز شود. تحقیقات نشان می‌دهد گرم کردن بدن حتی بعد از ورزش میزان گردش خون را افزایش داده و باعث کاهش بدن درد بعد از ورزش می‌شود. پیشنهاد ما به شما استفاده از جکوزی است که می‌تواند بلافاصله بعد از تمرین از ان استفاده کنید و درد ناشی از تمرینات سنگین را به مقدار قابل توجهی کم کنید.

کمپرس یخ
وقتی که عضلات درد شدید دارند یا پاها بسیار خسته هستند، ۱۰ دقیقه حمام یخ معجزه می‌کند. دو قاشق نمک فرنگی (سولفات منیزیم) به آب گرم اضافه کنید و سپس، دو کیسه یخ و آب سرد به آن اضافه کنید. این آب بسیار سرد است اما مطمئن باشید که زمانی که از آن بیرون بیایید، خیلی احساس بهتری خواهید داشت و بدن درد بعد از ورزش را کاهش خواهد داد.

نوشیدن آب
بدن بدون آب نمی تواند درست فعالیت کند. کم آبی باعث گرفتگی عضلات بدن و تشدید درد می شود بنابراین مایعات کافی بنوشید. تا مانع از بدن درد بعد از ورزش شود. هر شخصی به طور متوسط باید حداقل روزی ۸ لیوان آب نوش جان کند. البته اگر ورزشکار هستید باتوجه به افزایش فعالیت بدنی و افزایش عرق کردن توصیه می‌کنیم در حین تمرین و بعد از آن چند لیوان آب بخورید.

خوردن پروتئین برای رفع بدن درد بعد از ورزش
مصرف پروتئین راه دیگری برای افزایش سرعت بهبودی عضلات است. عضلات باید ذخایر انرژی از دست رفته خود را دوباره پر کنند. پروتئین عملکردهای مهم مختلفی در بدن دارد اما مهم‌ترین نقش آن برای کسانی که ورزش و تمرین قدرتی می کنند این است که به پرورش عضلات آن‌ها کمک می‌کند و روند بهبود عضلانی را سرعت می‌بخشد. تخم مرغ، گوشت، مرغ، ماهی و … از منابع غنی پروتئینی هستند که می‌توانید بعد از تمرین هم از آن‌ها استفاده کنید.

روغن آرنیکا
روغن آرنیکا حاوی مقادیری مواد ضد التهاب طبیعی است که به کاهش درد بدن شما کمک می‌کند. برای استفاده از این روغن کافی است نقاطی که دچار کوفتگی است را به روغن آغشته کرده و ماساژ دهید تا مانع از بدن درد بعد از ورزش شود. این روغن را می‌توانید هنگام ماساژ دادن هم استفاده کنید و با یک تی دونشان بزنید.

مصرف مولتی‌ویتامین
رادیکال آزاد ماده است که در اثر پارگی فیبرهای عضلانی به وجود می‌آید. برای حذف رادیکال آزاد، فقط شما می‌بایست از آنتی اکسیدان های طبیعی استفاده کنید. خوردن مواد غذایی و مغذی می‌تواند راه حل خوبی باشد اما توصیه شده است که برای نتیجه‌گیری سریع‌تر از ترکیبات خالص ویتامینی شامل مولتی‌ویتامین‌ها استفاده شود. مولتی‌ویتامین‌ها با تأکید بیشتر روی ویتامین E و C برای کاهش درد مؤثرتر هستند.

حرکت فوم رولر برای رفع بدن درد بعد از ورزش
درصورتی که پیش از ورزش بدن خشک و سفت باشد این حرکت را انجام دهید. این حرکت کمک می‌کند تا مانع از دررفتگی و از کار افتادگی ماهیچه‌ها گردد. این تمرین را روی هر نقطه‌ی گرفته‌‌ای از بدن، البته پیش از ورزش انجام دهید و مانع از آسیب‌دیدگی بدنتان شوید، و دوباره پس از ورزش نیز روی همان ماهیچه‌ها این حرکت را تکرار کنید؛ زیرا مانند ماساژ عمل کرده و فشار و گرفتگی‌ها را تسکین داد و مانع از بدن درد بعد از ورزش می‌شود.

توجه داشته باشید که هر گروه از عضله را حداقل ۵ بار بر روی فوم رول قرار دهید؛ پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا عضلات پا، به خصوص عضلات ساق را به کمک این حرکت ماساژ دهید تا درد بعد از تمرین را در این گروه از عضلات کاهش دهد.

ماساژ بدن
تنها از حرکت فوم رول برای کاهش درد استفاده نکنید. ماساژ بدن، به خصوص نقاطی که بیشترین فشار را در هنگام تمرین دیده‌اند را می‌توانید با ماساژ دادن آرام کنید و درد آن را کمتر کنید. البته ماساژ دادن در روزهایی که استراحت دارید و تمرین نمی‌کنید علاوه ب کاهش درد می‌تواند به رشد بیشتر عضلات کمک کند.

خوردن قارچ برای رفع بدن درد بعد از ورزش
مطالعات گوناگون ثابت کرده‌اند که قارچ خاصیت ضد التهابی داشته و مانع از بروز دردهای عضلانی می‌شود. قارچ دارای ترکیبات ضد التهابی به نام پلی ساکاریدها هستند که برای کاهش سیتوکین موثرند. بنابراین استفاده از این گیاه در برنامه رژیمی خود می‌تواند بدن درد ناشی از تمرینات سخت ورزشی را به شدت کاهش دهید.

آب آلبالو
آب آلبالو و گیلاس سرشار از آنتی اکسیدان و آنتی التهاب است. براساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰ دوندگانی که به صورت منظم طی مدت ۸ روز آب این میوه را مصرف کرده‌اند میزان درد ناشی از تمرینات سخت ورزشی را به شدت کاهش داده‌اند. البته توجه داشته باشید که آب آلبالو و گیلاس میزان قند قابل توجهی دارند که باید از این مورد مطلع باشید.

خوابیدن برای رفع بدن درد بعد از ورزش
شاید خیلی ساده به نظر برسد اما خوابیدن علاوه بر اینکه باعث رشد بیشتر عضلات می‌شود؛ می‌تواند درد ناشی از تمرینات سخت و فشرده را کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهد داشتن خواب کافی بدن درد ناشی از تمرینات را به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می‌دهد. بنابراین حداقل ۸ ساعت خوابیدن برای ورزشکاران حرفه‌ای و بدنسازان توصیه می‌شود.

قهوه
کافئین می‌تواند بدن درد بعد از تمرین را به شدت کاهش دهد. نوشیدن دو فنجان قهوه بعد از یک تمرین پر فشار می‌تواند این درد را کاهش دهد. البته توجه داشته باشید که نوشیدن بیش از اندازه قهوه می‌تواند اثری معکوس داشته باشد و باعث افزایش استرس و بی خوابی در شما شود.

سرکه سیب برای رفع بدن درد بعد از ورزش
سرکه سیب یکی دیگر از موادی است که می‌تواند میزان التهاب را در بدن کاهش دهد؛ چرا که با افزایش جریان خون و گردش خون در بدن این درد را کمتر خواهد کرد. برای استفاده از سرکه سیب کافی است دو فنجان از آن را درون وام پر از آب ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه درون آن دراز بکشید. اما اگر نمی‌توانید اینکار را انجام دهید، می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری از آن را با یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و نوش جان کنید. تا بدن درد ناشی از ورزش را کاهش دهید.

زردچوبه
زردچوبه یک ضد درد و ضد التهاب بسیار قوی است. برای از بین رفتن بدن درد می‌توانید یک قاشق چای‌خوری زردچوبه را درون شیر حل کنید و دو بار در روز ان را بنوشید. اگر از طعم زردچوبه خوشتان نمی‌آید کافی است عصاره آن را بر روی بخشی از عضلات که درد می‌کند قرار داده و ماساژ دهید.

روش دیگر اضافه کردن مخلوط زردچوبه، آب لیمو و نمک باهم بر روی عضله است. سپس روی آن بخش را با یک پارچه گرم و مرطوب به مدت ۳۰ دقیقه ببندید تا درد ناشی از تمرین به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد. بعد از آن استفاده از دوش آب داغ نیز به شدت توصیه می‌شود. اینکار را دوبار در روز برای کاهش درد انجام دهید.

درباره ali maham

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *