چاقی گردن از جمله مشکلاتی است که افراد در اثر افزایش سن و وزن با آن درگیر می‌شوند. افزایش دور گردن و چاقی بیش از حد در قسمت دور گردن، باعث خواهد شد چهره فرد تغییر کند. از این رو اگر شما احساس می‌کنید که دچار چاقی گردن شده‌اید، بهتر است هر چه زودتر برای پیشگیری و درمان آن اقدام کنید. برای رهایی از چاقی گردن لازم است عادت غذایی خود را تغییر و ورزش‌های خاصی انجام دهید. امروز در جیمیتو به راه‌های رهایی از چاقی گردن خواهم پرداخت.

علت چاقی گردن چیست؟
دلایل زیادی برای چاقی گردن وجود دارد که مهم‌ترین آن می‌تواند موارد زیر باشد:

چاقی
افرادی که چاق هستند بیش از دیگران در معرض افزایش سایز و چاقی گردن هستند. عمده چربی‌های موجود در بدن می‌توانند در قسمت گردن رسوب کنند و باعث چاقی شوند.

عدم کارکرد صحیح غدد درون‌ریز
مشکلاتی به مانند عدم کارکرد درست تیروئید یا سندرم کوشنیگ که نوعی اختلال هورمونی است، می‌تواند باعث چاقی گردن، شود. افرادی که از این دست بیماری‌ها رنج می‌برند غالبا مقدار چربی ذخیره شده در عضلات گردنی بیشتری دارند.

مشکلات قلبی و عروقی
افراد دارای مشکلات قلبی و عروقی، مستعد افزایش چاقی گردن هستند. عدم خون‌رسانی کافی به عضلات گردن و همچنین بالا بودن فشار در این افراد از جمله دلایل تجمع چربی‌ها به دور گردن است.

افزایش سن
از بین رفتن قدرت کشسانی عضلات با افزایش سن و پیری، موجب تجمع چربی در قسمت عضلانی و چاقی گردن می‌شود. این روند طبیعی است و نمی‌توان از آن اجتناب کرد.

خوشبختانه بیشتر دلایل و عوامل چاقی گردن با استفاده از رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش‌های خاص قابل کنترل است.

رژیم غذایی برای رفع چاقی گردن
مرحله اول برای رفع چاقی گردن داشتن یک رژیم غذایی مناسب است که در این بخش سعی کردیم به ارایه راهکارهایی بپردازیم تا چربی دور گردن را کم کنید.

چای سبز
چاقی گردن

مواد مورد نیاز:

یک قاشق چای‌خوری چای سبز
یک فنجان آب
عسل
طرز تهیه:

چای سبز را به یک لیوان آب اضافه کنید و اجازه دهید روی شعله برای مدتی بجوشد. پس از جوشیدن، آن را از روی شعله بردارید و از صافی عبور دهید. چای سبز جوشیده را به همراه عسل میل کنید. نوشیدن چای سبز با هر نوع دم اوری را می‌توانید به عنوان یک عادت روزانه ۳ تا ۴ بار تکرار کنید.

چای سبز معجونی است که دارای کاچین، نوعی پلی فنول با خاصیت آنتی اکسیدانی بالا است. پلی فنول هایی به مانند کاچین نقش مهمی در لاغری و کاهش چربی‌های ذخیره شده در عضلات به ویژه عضلات گردنی دارند.

روغن نارگیل
چاقی گردن

مواد مورد نیاز:

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل
طرز تهیه:

هر روز صبح، می‌توانید روغن نارگیل را به عنوان یک افزودنی به صبحانه میل کنید یا آن را به دور گردن خود مالش دهید تا جذب پوست گردد. اگر طعم نارگیل مطلوب شما نیست، ماساژ دادن بهترین روش است. برای گرفتن نتیجه دلخواه، روزی یکبار از روغن نارگیل استفاده کنید.

روغن نارگیل دارای اسیدهای چرب زنجیر متوسطی است که سرعت واکنش و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد در نتیجه بدن شما شروع به چربی سوزی و کاهش توده‌های ذخیره شده آن به دور عضلات من جمله عضلات دور گردنی می‌کند.

خربزه
چاقی گردن

مواد مورد نیاز:

یک برش خربزه تازه و آبدار
طرز تهیه:

بهترین دارو برای انسان، استفاده از میوه‌های طبیعی است. به جای داروهای شیمیایی که برای لاغری گردن توصیه می‌شود، از خربزه استفاده کنید. کافی است که روزی ۲ تا ۳ لیوان آب خربزه تازه میل کنید تا در طول مدت درمان خود، شاهد کاهش چربی‌های ذخیره دور گردن و لاغری گردن باشید.

خربزه دارای مقادیر زیادی کالری، مواد مغذی و معدنی است. با وجود داشتن کالری زیاد هیچ چربی اضافی در خربزه وجود ندارد. در کنار املاح معدنی، خربزه منبع عالی برای ویتامین A و پتاسیم است. همه ترکیباتی که برای لاغری گردن لازم دارید در خربزه جمع شده است. خوردن روزانه یک برش از خربزه تازه به لاغری گردن شما کمک شایانی می‌کند.

آب لیمو
چاقی گردن

مواد مورد نیاز

½ لیمو
یک لیوان آب گرم
عسل
طرز تهیه:

آب نصف لیمو را داخل لیوان آب جوش بچلانید. مقداری عسل بر اساس نیاز و شیرینی دلخواه به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید. اجازه دهید عسل به خوبی حل شود. این مخلوط به دست امده را قبل از صبحانه و با شکم خالی میل کنید. در مورد خوردن آب لیمو احتیاط کنید. اگر فشار یا سوزش معده دارید نباید آب لیمو را به صورت خالص با معده خالی بخورید.

آب لیمو یکی دیگر از روش های ساده برای لاغری گردن است. حضور ویتامین C در لیمو و وارد شدن آن به همراه عسل به بدن باعث می‌گردد که متابولیسم بدن افزایش پیدا کند. با افزایش متابولسیم میزان سوخت لازم برای بدن نیز افزایش پیدا می‌کند که پیرو آن چربی‌های ذخیره شده در عضلاتی به مانند گردن مصرف می‌گردد. به همین دلیل است که آب لیمو به عنوان راه حلی برای لاغری گردن برشمرده می‌شود.

فلفل دلمه‌ای قرمز
چاقی گردن

مواد مورد نیاز:

فلفل دلمه‌ای قرمز
طرز استفاده:

کافی است که فلفل دلمه‌ای قرمز را به همراه سالاد یا به عنوان یک کنار غذای سالم میل کنید. خوردن روزانه این سبزی را به شما توصیه می‌کنیم. اگر فلفل دلمه‌ای قرمز نیافتید می‌توانید از فلفل دلمه‌ای سبز نیز استفاده کنید.

فلفل دلمه‌ای قرمز دارای مقادیر زیادی ویتامین C است که باعث افزایش متابولیسم و کاهش چربی‌های ذخیره شده در بدن می‌گردد.

هویج
چاقی گردن

مواد مورد نیاز:

یک یا دو عدد هویج
طرز استفاده:

هویج‌ها را خوب بشورید و به قطعات ریز و نازک برش دهید. این برش‌ها را به عنوان یک میان وعده یا در کنار بشقاب غذای خود بخورید. همچنین اگر از مزه آب هویج خوشتان می‌آید می‌توانید به جای خوردن هویج و تکه های آن، از آب هویج استفاده کنید. توصیه می‌کنیم از بستنی به عنوان افزودنی استفاده نکنید.

هویج منبع غنی برای فیبر و ویتامین A است. خوردن هویج باعث کاهش اشتها و در نتیجه خوردن غذای کمتر در طول وعده‌های غذایی است. علاوه بر کاهش اشتها، هویج با داشتن ویتامین‌های لازم برای افزایش سوخت و ساز بدن، چربی‌های دور گردن را تحریک و مصرف می‌کند.

تخم آفتاب‌گردان
چاقی گردن

مواد مورد نیاز:

تخم آفتاب‌گردان بدون نمک
طرز استفاده:

یکی از علایق مردان ایرانی دیدن تلویزیون و خوردن تخمه آفتاب‌گردان است. چه بهتر که علاوه بر لذت بردن از دیدن تلویزیون، مقداری هم چربی دور گردن را لاغر نمایند.

تخم آفتاب‌گردان منبع عالی برای دریافت ویتامین‌های B و E است. وجود این دو ویتامین در حذف رادیکال های آزاد و همچنین بهبود عملکرد سلولی برای مصرف چربی‌ها، کاملا ضروری است. شما با خوردن روزانه تخم آفتاب‌گردان، علاوه بر لذت، مقادیر زیادی از این دو ویتامین را برای افزایش چربی سوزی و کاهش چاقی گردن به بدن خود می‌رسانید.

ورزش برای رفع چاقی گردن
اما اگر قصد دارید در کنار رعایت یک رژیم غذایی زودتر به رفع چاقی گردن بپردازید، باید به سراغ حرکات ورزشی که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد بروید.

بلند کردن چانه
چاقی گردن

دستان خود را به پشت گردن ببرید و وزن سر را روی آن‌ها بگذارید. چانه خود را بالا ببرید و برای مدتی در این حالت نگه دارید. بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در طول مدت زمان انجام این حرکت عضلات پشت گردن، چانه و شانه‌ها درگیر می‌شوند. به مدت ۱۰ ثانیه حرکت را ثابت نگه داشته و دوباره تکرار کنید.

لب غنچه
چاقی گردن

عضلات گردنی با انجام حرکات ساده ای به مانند لب‌غنچه‌ای تحریک می‌شوند. کافی است که گردن خود را صاف نگه دارید، لب‌های خود را به حالت غنچه در آورده و کمی به سمت جلو بکشید. این حرکت را به مدت ۱۰ ثانیه برای تقویت عضلات صورت و گردن ثابت نگه دارید و دوباره تکرار کنید.

لب ماهی
چاقی گردن

از جمله دیگر حرکت‌های ورزشی ساده که باعث پرورش عضلات گردنی می‌گردد، لب ماهی است. سعی کنید عضلات صورت خود را منقبض کرده و حالتی به مانند دهان ماهی به صورت خود بدهید. گونه های تو رفته از جمله ویژگی‌های این حرکت است. به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه حرکت را ثابت نگه دارید و دوباره تکرار کنید.

روش های ساده دیگری به عنوان ورزش برای لاغری گردن وجود دارد که از جمله آن‌ها، دوران گردن به حالت ساعت‌گرد و بالا و پایین کردن چانه با شانه ثابت است. به هنگام انجام ورزش‌های مخصوص گردن، فشار زیادی به گردن و عضلات آن وارد نکنید، چرا که درد شدید در عضلات ممکن است باعث ناراحتی شما شود. همچنین سعی کنید مقادیر زیادی آب به هنگام قبل و بعد از ورزش بخورید، چرا که آب به نوبه خود می‌تواند باعث لاغری بیش از پیش چربی‌های دور گردن شود. نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.

درباره ali maham

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *