سرد کردن بدن بعد از ورزش یکی از مواردی است که بسیاری از ورزشکاران با عدم انجام آن باعث بروز آسیب دیدگی در بدن می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین روش‌های سرد کردن بدن بعد از ورزش اشاره کنیم.

سرد کردن بدن بعد از ورزش چرا باید انجام شود؟
احتمالا همه شما از اهمیت درست گرم کردن بدن برای شروع ورزش آگاه هستید، اما متخصصان می‌گویند مرحله سرد کردن بدن بعد از ورزش هم به همان اندازه مهم است. به گفته‌ی کلینیک مایو، سرد کردن به بدن شما اجازه ریکاوری و بازگشت به حالت نرمال و قبل از زمان ورزش را می‌دهد.

راهکارهایی برای سرد کردن بدن بعد از ورزش

مدرسه پزشکی هاروارد می‌گوید اگرچه موضوع سرد کردن به منظور کاهش گرفتگی و دردهای عضلانی ثابت نشده است، اما این عمل می‌تواند مانع از سرگیجه شده و ضربان قلب و تنفس شما را به سهولت به حالت عادی بازگرداند. فیلیس مامارلی، مربی بدنساز، همواره با شاگردان خود این عمل را تمرین می‌کند؛ زیرا معتقد است سرد کردن بدن بخش مفیدی از ورزش کردن است.

فیلیس مامارلی می‌گوید: «سرد کردن به بدن شما اجازه می‌دهد که به‌تدریج به سطح کم فشار و قبل از ورزش خود بازگشته و تعداد ضربان قلب و تنفس شما به آرامی کاهش یابد.»

۵ حرکت پایه برای سرد کردن بدن بعد از ورزش
برای مرحله سرد کردن، به بدن خود بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان بدهید. در این مدت، به ورزش خود ادامه داده، اما از شدت آن بکاهید. اگر زمان کافی برای سرد کردن ندارید و یا اصلا طریقه انجام این کار را نمی‌دانید، مامارلی توصیه می‌کند که با چند حرکت کششی سبک، مرحله سرد کردن را پشت سر بگذارید.

۱- به صورت ایستاده مچ پا را بگیرید
این حرکت به کشش و سر کردن بدن بعد از یک فعالیت بدنی سنگین کمک زیادی می‌کند. در این حرکت عضلات پشت پا، کمر، باسن به خوبی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

۲- انجام حرکت لانج با چرخش
حرکت بعدی برای سد کردن بدن، انجام حرکت لانج است. در مورد ویژگی‌های این حرکت در مقالات گذشته به صورت مفصل صحبت کرده‌ایم. اما رفع خستگی و فشار از عضلات باسن، چهار سر ران و همچنین عضلات دوقلو ساق به ریکاوری کمک زیادی می‌کند.

۳- انجام کشش از جانب
خم شدن جانبی تنه موجب ایجاد کشش خوبی در طرفین تنه‌تان می‌شود. دست راست خود را از بالای سرتان به طرف سمت چپ بدنتان بکشید. در این حالت باقی بمانید. سپس این حرکت را در جهت مخالف انجام دهید

راهکارهایی برای سرد کردن بدن بعد از ورزش

۴- انجام کشش چهارگانه
بایستید. پای راست‌تان را از پشت به سمت باسن بلند کنید و آن را به شکلی با دست بگیرید که زانویتان مستقیم به سمت زمین قرار بگیرد. سپس این حرکت را در جهت مخالف انجام دهید.

۵- انجام کشش ران و باسن
به پشت روی زمین دراز بکشید. پای راست‌تان صاف و محکم روی زمین باقی بماند. سپس پای چپ را به سمت قفسه سینه‌تان خم کنید و با دست نگه دارید. سپس این حرکت را در جهت مخالف تکرار کنید.

درباره ali maham

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *